Feng Szui w ogrodzie
Feng Shui

Feng Shui w ogrodzie

Ogród urządzony zgodnie ze starą chińską sztuką feng shui może ponoć zapewnić nie tylko ładne otoczenie domu, ale również pomyślność oraz dobrobyt jego mieszkańców.

Ogród zaprojektowany w zgodzie z zasadami feng shui nie musi być wcale w stylu chińskim czy japońskim. Przestrzenią wokół domu opiekują się cztery mityczne zwierzęta: Czarny Żółw, Smok, Tygrys i Czerwony Feniks. Oto, jakie znaczenie przypisuje się im w ogrodzie.

Elementy feng shui w ogrodzie

Czarny Żółw – osłania tył posesji i oznacza silne zaplecze – w formie pagórka, pasa drzew, żywopłotu czy też grupy kwitnących krzewów. Daje poczucie bezpieczeństwa, bo kiedy jesteśmy w środku ogrodu, skierowani twarzą w kierunku domu, wiemy, co mamy za plecami, a kiedy odpoczywamy na tarasie, Czarny Żółw zapewnia nam izolację od sąsiedztwa.

Smok wiąże się z kreatywnością, fantazją, wyobraźnią, refleksyjnością – cechami odpowiadającymi prawej półkuli mózgowej. Dlatego jeśli po prawej stronie od wejścia do ogrodu zlokalizujemy miejsce wypoczynku – taras czy altanę – łatwiej będzie naszym myślom wyjść poza obowiązujące schematy, będziemy bardziej twórczy.

Tygrys – oznacza działanie, logikę, konsekwencję – cechy przypisywane lewej półkuli mózgowej. Dzięki niemu, a właściwie dzięki pobudzaniu przez niego naszego umysłu, będziemy potrafili wdrożyć w życie to, co wymyślimy za pomocą Smoka. Dla Tygrysa odpowiednie miejsce to lewa strona ogrodu. Jego energii nie należy za bardzo rozbudzać, więc w tej jego części raczej nie powinno się sadzić wysokich drzew ani lokować wielkich skalników. Ta strona to dobre miejsce na warzywnik i kompostownik.

Czerwony Feniks – symbolizuje perspektywy. Wolna przestrzeń przed domem pozwala nam patrzeć w dal i tym samym myśleć o przyszłości, snuć plany, marzyć. Brak tej przestrzeni będzie utrudniać nam to zadanie. Dlatego nie powinno być tu wysokich drzew, a najlepiej, jeśli to miejsce zajmują trawnik lub niskie rośliny.

Szkoła form krajobrazu wymaga dopasowania wysokości roślin i innych ogrodowych elementów do miejsca. Najwyższe powinny się znajdować w strefie Czarnego Żółwia, następnie coraz niższe w strefie Smoka, Tygrysa, a najniższe – w strefie Czerwonego Feniksa. Stworzenie swojego idealnego ogrodu nie jest proste. Czasami potrzeba trochę czasu i pomocy. Dołożę starań by twój ogród stał się oazą spokoju. Mogę doradzić lub pomóż ci go urządzić.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *