Feng Szui w ogrodzie
Feng Shui

Feng Shui w ogrodzie

Ogród urządzony zgodnie ze starą chińską sztuką feng shui może ponoć zapewnić nie tylko ładne otoczenie domu, ale również pomyślność oraz dobrobyt jego mieszkańców.

Ogród zaprojektowany w zgodzie z zasadami feng shui nie musi być wcale w stylu chińskim czy japońskim. Przestrzenią wokół domu opiekują się cztery mityczne zwierzęta: Czarny Żółw, Smok, Tygrys i Czerwony Feniks. Oto, jakie znaczenie przypisuje się im w ogrodzie.

Elementy feng shui w ogrodzie

Czarny Żółw – osłania tył posesji i oznacza silne zaplecze – w formie pagórka, pasa drzew, żywopłotu czy też grupy kwitnących krzewów. Daje poczucie bezpieczeństwa, bo kiedy jesteśmy w środku ogrodu, skierowani twarzą w kierunku domu, wiemy, co mamy za plecami, a kiedy odpoczywamy na tarasie, Czarny Żółw zapewnia nam izolację od sąsiedztwa.

Smok wiąże się z kreatywnością, fantazją, wyobraźnią, refleksyjnością – cechami odpowiadającymi prawej półkuli mózgowej. Dlatego jeśli po prawej stronie od wejścia do ogrodu zlokalizujemy miejsce wypoczynku – taras czy altanę – łatwiej będzie naszym myślom wyjść poza obowiązujące schematy, będziemy bardziej twórczy.

Tygrys – oznacza działanie, logikę, konsekwencję – cechy przypisywane lewej półkuli mózgowej. Dzięki niemu, a właściwie dzięki pobudzaniu przez niego naszego umysłu, będziemy potrafili wdrożyć w życie to, co wymyślimy za pomocą Smoka. Dla Tygrysa odpowiednie miejsce to lewa strona ogrodu. Jego energii nie należy za bardzo rozbudzać, więc w tej jego części raczej nie powinno się sadzić wysokich drzew ani lokować wielkich skalników. Ta strona to dobre miejsce na warzywnik i kompostownik.

Czerwony Feniks – symbolizuje perspektywy. Wolna przestrzeń przed domem pozwala nam patrzeć w dal i tym samym myśleć o przyszłości, snuć plany, marzyć. Brak tej przestrzeni będzie utrudniać nam to zadanie. Dlatego nie powinno być tu wysokich drzew, a najlepiej, jeśli to miejsce zajmują trawnik lub niskie rośliny.

Szkoła form krajobrazu wymaga dopasowania wysokości roślin i innych ogrodowych elementów do miejsca. Najwyższe powinny się znajdować w strefie Czarnego Żółwia, następnie coraz niższe w strefie Smoka, Tygrysa, a najniższe – w strefie Czerwonego Feniksa. Stworzenie swojego idealnego ogrodu nie jest proste. Czasami potrzeba trochę czasu i pomocy. Dołożę starań by twój ogród stał się oazą spokoju. Mogę doradzić lub pomóż ci go urządzić.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *